NAFS(K):s auktion på höstmötet 2009
NAFS(K) Autumn Auction 2009

På höstmötet den 14 november 2009 i samlingslokalen Åttingen kommer NAFS(K) att auktionera ut ett antal saker som funnits på vårt kansli. Det är mest olika bioaffischer och andra affischer med Disneymotiv. Eftersom vi inte har plats för dem i vårt nya förråd, vill vi ge våra medlemmar chansen att köpa dem istället. Nedan följer villkor för auktionen och en beskrivning av varje objekt med bild. Om du klickar på en tumnagelbild visas en större bild. Färger på foton kan skilja sig lite från objektet. Vita områden har blivit mörkare i vissa foton.

On the Autumn Meeting on November 14, 2009, NAFS(K) will auction away a number of things that have been stored or used at our former office. They are mostly various Disney movie posters. The auction is open for members of NAFS(K). For terms and descriptions of each object, see below. If you click on a thumbnail image, a larger photo will be displayed. Colours on photos can differ slightly from the original item. White areas appear darker in some photos.

Villkor

For terms in English, see the last section.

Diverse affischer och saker / Various posters and stuff

Nr / No Titel eller beskrivning / Title or description Kommentar / Comment Foto / Photo
1 Barnens dag med Musse Pigg. 2–6 september 1970 Farsta torg. 60 × 89 cm. PR–GD. Tydliga vågräta veck, flera tydliga revor, mörk tejp i överkanten, genomskinlig tejp i hörnen, ytskada upptill. Children’s Day 1970 in Farsta, Stockholm. Folded, several tears, taped in corners and on top, surface defect.
2 Carl Barks 12.4.-15.7.2001. 70 × 100 cm. NM. Barks-utställning i Helsingfors 2001. Barks exhibition in Helsinki in 2001.
3 Hi kids... Original Walt Disney character design. 59 × 84 cm. GD. Reklam för försäljning av affischer. Tydliga vågräta veck, små revor. Advert for poster sale. Folded, minor tears.
4 Donald Duck & Co Stamtre.  67 × 85 cm. VF–NM. Norsk version av Don Rosas ankstamträd. 7 stycken. Ovikta, minimala kantveck på några exemplar. Budgivning börjar om för varje exemplar. Norwegian version of Don Rosa’s duck ancestry tree. 7 copies. Rolled, minimal folds on some. Bidding starts all over for each copy.
5 Kalle Anka. 59 × 89 cm. VF. Ovikt, små revor, lite kantstött. Tryckt i England 1982. Rolled, minor tears, slightly dented. Printed in England 1982.
6 "Musse-docka från 1932" av Lasse Åberg. 33,5 × 46,5 cm. VF/GD. 3 st. Sista exet vikt, övriga ovikta med några småveck och bucklor på ytan. Bilaga till Musse Pigg & Co 4/84 (där den var vikt). Budgivning börjar om för varje exemplar. 3 copies. Last copy folded, others rolled with minor folds and surface dents. Enclosure to Musse Pigg & C:o 4/1984 (where it was folded). Artist: Lasse Åberg. Bidding starts all over for each copy.
Folded copy (left), rolled copy (right).
7 Snövit och de sju dvärgarna – En rolig målarbok. 29,5 × 42 cm. FN. Papperskopia av framsida till en målarbok med Snövit och de sju dvärgarna. Prislapp med 10.00 på baksidan. Paper copy of the front page of a Snow White coloring book. Price tag with SEK 10 on the back.
8 Snövit & de sju dvärgarna. 97,5 × 67,5 cm. GD. Ganska bucklig yta med böjveck, pga dubbelhäftande tejp på baksidan som täckts över med vanlig tejp. Ytbitar på baksidan har försvunnit pga tejpen. Tryckt i Milano. Donerades 1991 av koll. 339 Anders Berglund till 1991 till det nya kansliet. Snow White and the Seven Dwarfs. Quite dented surface due to double-sided adhesive tape on the back, later covered with regular tape. Printed in Milan.
9 The Secret of NIMH. 21 × 29,5 cm. NM. Brisby och NIMHs hemlighet. Ej Disney. Troligen PR-material. Information om filmen på baksidan. Non-Disney. Probably PR material. Info about the movie on reverse.
Front (left), back (right).
10 Mickey and friends welcome guests to the Magic Kingdom as they ride the Main Street Transportation Company Street Car. Walt Disney Photo Print No. 3541.  40,5 × 50,5 cm. VF. Minimala rispor på ytan. Ytskada på baksidan. Utgiven av Impact Florida Inc. Tryckt i Japan 1982. Minor scratches on the surface. Surface defect on the back. Published by Impact Florida Inc. Printed in Japan 1982.
11 Två blåa frottéhanddukar och en rutig kökshandduk. Begagnade, tvättade. En av frottéhanddukarna har svaga gula fläckar. Second-hand but washed towels. One of the blue ones has faint yellow stains.
12 1 vit mugg (Grattis Kalle Anka 1934–1984), 1 sked. 8 × 8,5 cm (utom handtag). Begagnad. Second-hand mug celebrating the 50th anniversy of Donald Duck in 1984, plus a teaspoon.
13 1 vit mugg (Snövit), 1 sked. 8 × 8,5 cm (utom handtag). Begagnad. Second-hand mug with sitting Snow White, plus a teaspoon.
14 2 blåa kaffemuggar, 2 skedar. 8,5 × 12 cm (utom handtag). Begagnad. Two blue second-hand coffee mugs with white insides, plus two teaspoons.
15 Kombinerad kassettradio och cd-spelare. Bruksanvisning medföljer. Köpt på Clas Ohlson. Combined CD/radio player and cassette stereo recorder (with manual) from the Swedish retail store Clas Ohlson.

Belgiska filmaffischer / Belgian movie posters

(lite mörka / a bit dark)
16 Fantasia. 36,5 × 55 cm. VF. Svagt vågrätt veck. Tryckt på 1980-talet. Faint horizontal fold. Printed in the 1980s.
17 Dumbo et La Mare aux Grenouilles. 35 × 54 cm. FN. Dumbo och Det susar i säven. Vågrätt veck, två vikta hörn. Dumbo and The Wind in the Willows. Folded, two folded corners.
18 Les Trois Caballeros. 37 × 55 cm. VF. Tre Caballeros. Svagt veck i övre vä hörnet. Three Caballeros. Small fold on upper left corner.
19 Pile ou Farces. 35 × 54 cm. FN. Kalles födelsedag. Antologifilm från 1949. Vågrätt veck, två stansade hål upptill. Donald’s Happy Birthday. Composite released in 1949. Folded, two small punch holes near the top.
20 L’ile au Tresor et Saludos Amigos. 35,5 × 53,5 cm. VF. Skattkammarön och Saludos Amigos. Ovikt, små revor på hö sida. Treasure Island and Saludos Amigos. Rolled, small tears along right edge.
21 La Belle et le Clochard. 36,5 × 55 cm. FN. Lady och Lufsen. Svagt veck i övre vä hörnet. Lady and the Tramp. Small fold in upper left corner.
22 Les 101 Dalmatiens. 36,5 × 55 cm. NM. Pongo och de 101 dalmatinerna. Ovikt, minimala bucklor. 101 Dalmatians. Rolled, minimal dents.
23 Donald et Dingo au Far West. 36,5 × 55 cm. VF. Kalle Anka reser västerut. Antologifilm från 1965. Vågrätt veck, små bucklor. Donald Duck Goes West. Composite released in 1965. Horizontal fold, minor dents.
24 Le Livre de la Jungle. 47,5 × 70 cm. VF. Djungelboken. Vågrätt veck, liten reva nere till hö. The Jungle Book. Horizontal fold, small tear down to the right.

Engelsk filmaffisch / British movie poster

25 Pinocchio. 36,5 × 55 cm. GD–FN. Vikt åt båda hållen, kantstött. Folded both ways, dented on the sides.

Svenska stolpaffischer / Swedish insert posters

26A Fantasia. 32 × 70 cm. FN. Smärre bucklor, ett par svagt vågräta veck, minimal bit saknas upptill. Fastlimmad men rätt lös programinformation från Arenan i Karlstad i nedre delen. Fantasia. Minor dents, a couple of faint horizontal folds, minimal piece missing at top. Loosely glued program sheet from cinema at bottom.
26B Fantasia. 32 × 70 cm. FN. Fantasia. Smärre bucklor, flera svagt vågräta veck, reva och små hål upptill. Fastlimmad men rätt lös programinformation från Arenan i Karlstad i nedre delen. Minor dents, several faint horizontal folds, tear and small holes at top. Loosely glued program sheet from cinema at bottom.
26C Fantasia. 32 × 70 cm. GD. Små bucklor i kanterna, två tydliga vågräta veck. Fastlimmad men rätt lös programinformation från Arenan i Karlstad i nedre delen. Minor dents on sides, two clear horizontal folds. Loosely glued program sheet from cinema at bottom.
27 En världsomsegling under havet. 31 × 70 cm. FN. Två tydliga vågräta veck med små revor i kanterna, stifthål i hörnen. Tryckt i Jönköping, troligen 1976. 20,000 Leagues Under the Sea. Two clear horizontal folds with small tears at the edges, thumbtack holes in corners. Printed in Jönköping, Sweden, probably in 1976.
28 Den vilda jakten på Charlie. 31 × 70 cm. GD. Två tydliga vågräta veck med revor i kanterna, hål i hörnen, små bitar saknas i två hörn, smärre bucklor. Tryckt i Jönköping 1973. The Million Dollar Duck. Two clear horizontal folds with tears at the edges, holes in corners, small pieces missing in two corners, minor dents. Printed 1973 in Jönköping, Sweden.
29 Spöket, kapten Svartskägg. 31 × 70 cm. GD. Två tydliga vågräta veck med revor i kanterna, tejp i övre vä hörnet, bortrivet ytlager i övre hö hörnet. Tryckt i Jönköping 1978. Blackbeard’s Ghost. Two clear horizontal folds with tears at the edges, tape in upper left corner, parts of surface torn away in upper right corner. Printed 1978 in Jönköping, Sweden.
30 Osynliga ligan slår till. 31 × 70 cm. PR–GD. Skadade hörn med flera hål, saknade bitar och ytskador, två tydliga vågräta veck med revor i kanterna, liten bit saknas i övre vecket, limrest i rutan längst ner. Tryckt i Jönköping, troligen 1973. Now You See Him, Now You Don’t. Damaged corners with several holes, missing pieces and scratched surface, two clear horizontal folds with tears at the edges, missing piece in upper fold, glue residue at bottom. Printed in Jönköping, Sweden, probably in 1973.
31 Full speed igen, Herbie!. 31 × 70 cm. GD. Skadade hörn med hål, veck och saknade bitar, två tydliga vågräta veck med revor och saknade bitar i kanterna, en svagt veck i nedre delen, små bucklor på ytan, två tecken med tusch på baksidan. Tryckt i Jönköping 1974. Herbie Rides Again. Damaged corners with holes, folds and missing pieces, two clear horizontal folds with tears and missing pieces at the edges, faint fold at lower part, small surface dents, two characters written with felt-tip pen on reverse. Printed 1974 in Jönköping, Sweden.
32 Bland bovar och banditer. 31 × 70 cm. VG. Veck i övre vä hörnet, två tydliga vågräta veck med revor i kanterna, små bucklor på ytan, tre tecken med tusch på baksidan. Tryckt i Jönköping 1978. No Deposit, No Return. Upper left corner folded, two clear horizontal folds with tears at the edges, small surface dents, three characters written with felt-tip pen on reverse. Printed 1978 in Jönköping, Sweden.
33 Herbie i Monte Carlo. 31 × 70 cm. FN. Två tydliga vågräta veck med små revor i kanterna, små revor på vä sida, lite fläck upptill. Tryckt 1977 i Jönköping. Herbie Goes to Monte Carlo. Two clear horizontal folds with small tears at the edges, small tears on left edge, small stain near the top. Printed 1977 in Jönköping, Sweden.
34 Kalle Ankas glada gäng!. 31 × 70 cm. VG. Antologifilm från 1985. Flera svaga vågräta veck, stifthål i nedre vita fältet, veck i hörnen, lodräta ytveck. Donald Duck’s Cartoon Jamboree. Composite released in 1985. Several faint horizontal folds with small tears at the edges, thumbtack holes in corners. Printed in Jönköping, Sweden.

Svenska filmaffischer / Swedish movie posters (1-sheet)

35 Pysen, Trollkarlen och Svärdet. 70 × 100 cm. GD. Svaga vågräta veck, tejp på övre hörnen, smärre bucklor på yta och kanter, bortriven bit av ytan (på Madame Mim). Tryckt 1985. The Sword in the Stone. Faint horizontal folds, tape on upper corners, minor surface and edge dents, small surface damage (on Madam Mim). Printed in 1985.
36 Pluto, Ferdinand & Tre små grisar. 70 × 100 cm. GD. Antologifilm från 1971. Svagt vågrätt veck, tejp på tre hörn, stötskador på långsidorna. Tryckt 1985. Academy Awards Shorts Program. Composite released in 1971. Faint horizontal fold, three taped corners, dents along horizontal edges. Printed in 1985.
37 Musse, Pluto & Co på spexhumör. 69,5 × 99,5 cm. GD. Antologifilm från 1974. Svagt vågrätt veck, tejp på hörnen, fåtal bucklor och revor längs sidornas. Tryckt 1982. Walt Disney Cartoon Carousel. Composite released in 1974. Faint horizontal fold, taped corners, minor dents and tears along edges. Printed in 1982.
38 Kalle Anka reser västerut. 70 × 100 cm. PR. Antologifilm från 1976. Tydliga vågräta och lodräta veck, 16 cm lodrät reva upptill, tejp och skador i hörnen, små fläckar. Tryckt i Jönköping 1976. Donald Duck Goes West. Composite released in 1976. Folded both ways, 16 cm horizontal tear at the top, taped and damaged corners, small stains. Printed 1976 in Jönköping, Sweden.
39 En rymdman vid riddarnas bord. 70 × 100 cm. VF. Veck i vä hörnen, små revor och veck på vä sida. Tryckt i Jönköping 1980. The Spaceman and King Arthur. Folds on left corners, small tears and fold along left edge. Printed 1980 in Jönköping, Sweden.
40 Herbie vild och galen. 69,5 × 99,5 cm. GD. Tejp på hörnen, bucklor och revor längs sidorna, lodräta ytveck upptill. Tryckt 1981. Herbie Goes Bananas. Taped corners, dents and tears along edges, horizontal surface folds near the top. Printed in 1981.
41 Jan Långbens olympiska spel. 70 × 100 cm. VF. Antologifilm från 1980. Hålstift i hörnen, tejpbit nere till vä. Tryckt i Jönköping 1980. Superstar Goofy. Composite released in 1980. Thumbtack holes in corners, piece of tape down to the left. Printed 1980 in Jönköping, Sweden.
42 Micke & Molle. 70 × 100 cm. GD. Svagt vågrätt veck, tydliga veck i hörnen, tejp på hörnen och på kanten upptill, kantstötta sidor med bucklor och revor, liten lös kantbit till vä. Tryckt 1981. The Fox and the Hound. Faint horizontal fold, folded and taped corners, tape on upper edge, tears and dents along edges, loose edge piece on left edge. Printed in 1981.
43 Kalle Ankas håll-i-gång. 70 × 100 cm. GD. Antologifilm från 1982. Tejp i hörnen, veck i kanterna. Donald Duck’s Frantic Antics. Composite released in 1982. Taped corners, folds along edges.
44 Kalle Anka och hans busiga vänner. 70 × 100 cm. VF. Antologifilm från 1983. Tillbucklad nere till vä, enstaka stötveck för övrigt, minimal bit saknas i nedre hö hörnet. The Misadventures of Chip ’n’ Dale. Composite released in 1983. Several dents down to the left, a few edge dents elsewhere, minimal piece missing i lower right corner.
45 Lejonkungen. 119 × 175 cm. FN. Lite kantstött, längre ytveck i övre delen, flera små ytveck i nedre delen, liten ofullständig kantbit upptill fasttejpad på baksidan. Tunnelbanereklam inför premiären i november 1995. Donerad av koll. 2165 Klaus Dejler. The Lion King. Minor dents along edges, longer surface folds near the top, shorter ones near the bottom, small and incomplete loose edge piece at the top is taped on reverse. Stockholm metro advert before the premiere in November 1995.

- Lady och Lufsen. 70 × 100 cm. Tryckt 1995. Den som ropar in minst en av de andra affischerna får ett exemplar av denna gratis. Om det finns fler köpare än exemplar delas de ut till de köpare som ropat in de högsta totalbeloppen. Lady and the Tramp. Printed in 1995. Anyone who wins a bid for at least one of the other posters gets one copy of this for free. If necessary, copies will be given to those with the highest total bids first.

Terms